Türkçe versiyon

Türkçe versiyon

Türkçe versiyon
 

Arıcılık tesisimde seminer sunumlu işletme ziyaretleri randevu kararlaştırılarak istediğiniz zaman yapılabilir.

 

Arıcılık dernekleri için arıcılık tesisim ve varroa sound cihazı hakkında elbette ücretsiz olarak seminer vermekten memnuniyet duyarım.

Ayrıca tüm ülke temsilcileri sizin arıcılık derneğinize gelerek sunum yapmaktan memnuniyet duyarlar! Uzman Arıcı Rainer Krüger

 

 

Ultrasonik ses ile varroa akarları ile mücadelede devrim!

 

 

 

% 100 biyolojik

% 100 kalıntısız

Arılar için zararsız

Kolay kullanım

Tüm yıl boyunca, besin taşıma döneminde de uygulanabilir

Optimum etki

 

Arıcılık günümüzde oldukça popülerdir. Dolayısıyla birçok kişi hobi olarak bu işle uğraşmakta ve ilk kışı geçirdikten sonra genellikle gerçeklerle yüz yüze kalmakta ve yaz sonuna doğru oldukça güçlü olan koloninin kış sürecinde tamamen telef olduğunu görerek hayal kırıklığına uğramaktadır. Profesyonel büyük arıcılar da seneden seneye kolonilerinin büyük bir kısmını kaybetmektedir.

 

Bunun başlıca sebeplerinden biri, Asya'dan tüm dünyaya taşınmış olan ve bir taraftan arının vücut sıvılarından beslenirken, diğer taraftan arıya hastalık patojenleri bulaştıran ve Varroa Destructor adı verilen akardır.

 

Geleneksel olarak bu akarla sadece

 

ilaçlarla mücadele edilebilmektedir, ancak bunlar da bal mumu ve balda kalıntılar oluşturur

asitlerle mücadele edilebilmektedir, bu uygulama kısmen tehlikeli ve arı kolonisi için sıkıntı vericidir

(siz bir asit banyosu yapmaktan rahatsız olmaz mıydınız)

hipertermi (sıcaklık) yoluyla mücadele edilebilmektedir, fakat bunun için kullanılan cihazlar çok pahalıdır ve genellikle neredeyse hiç etkili olmazlar.

 

İşte biz burada tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdik!

 

"Varroa Killer Sound" ile arı kolonisinde bulunan akarlar ultrasonik aralığa yakın frekanslarla öldürülür.

 

Bu uygulama arılar için tamamen zararsızdır ve rahatsız edici değildir, kuluçkanın içine kadar etkin bir şekilde etki eder.

 

Etki

 

Varroa için en ideal frekans aralığı, 14.000 ve 15.000 Hertz arası, 90 desibeldir. Akarlar beslenmeleri sırasında son derece rahatsız olurlar, böylece yaşlı akarlar yaklaşık 10-20 gün içinde ölürler. Ses dalgası kuluçkalıkta da etki eder, juveniller (genç akarlar) kuluçka peteğinde bir gün içinde ölür ve kuluçkalıkta bulunan ergin akarlar rahatsız edilir, böylece çoğalamazlar. 

 

Varroa-Fallquoten-mit-Behandlung-nach-30-Tagen

Grafikte 10.04.2016 tarihinden itibaren 5 koloni üzerinde yapılan uygulama gösterilmektedir. Uygulama öncesi ölüm oranı, günde 12-18 varroa. Uygulama sürecinde 20 günü aşkın bir süre, günde 87 ila 109 akar. Daha sonra akarlar neredeyse yok olmuştur...

 

Bir sonraki grafikte Berlin'de gerçekleştirilen bir uygulama gösterilmektedir.

Uygulama öncesinde ve uygulama sırasında düşen ortalama akar sayısı kıyaslandığında etki açık bir şekilde görülebilmektedir!

(Burada tahmini olarak 90 akarlık bir varroa popülasyonuna sahip küçük bir koloni üzerinde uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama tamamlandıktan sonra oksalik asit ile olası kalan istila tespit edilmiştir.)

Milbenfall_gesamt_2_html_m3c904c9c

 

 

Sonuç rakamlarla şöyledir:

 

Uygulama sürecinde ölen akar sayısı 74'dür

Kontrol amaçlı oksalik asit uygulamasından sonra ölen akar sayısı 10'dur

Yani, bu vakada etki derecesi yaklaşık % 87'dir.

 

 

Uygulama

 

Cihaz doğrudan peteklerin üzerine, arıların petekte bulundukları yerin üst kısmına yerleştirilir (aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi). Besin toplama esnasında tıkanıklık oluşmasını engellemek için çerçevelerin üzerine metal bir ızgara (3-4 mm) koyulabilir (folyo koyulmamalıdır!). Bunun boş bir çıta ve daha sonra da kapak koyulur. Uygulama olası bir reenfeksiyon dolayısıyla senede en az iki kere gerçekleştirilir. Bunun için en ideal zaman kolonilerin en fazla iki çıta üzerinde bulunduğu zamandır, böylece ses basıncı en alt çıtaya kadar erişebilir. Bununla beraber yazın varroaların daha yoğun görüldüğü, ek olarak ballıkların koyulduğu dönemde de "Varroa Killer Sound" kullanılabilir, zira ultrasonik ses bala zarar vermez. Fakat uygulama başarısı bu durumda sadece % 90 oranındadır, zira cihazın kuluçka çıtası ile arasındaki mesafe ne kadar fazla ise desibel performansı o kadar düşüktür.

 

 

Varroa-Killer-Sound-20001_56_00Varroa-Killer-Sound-20083_28_00

 

 

90 desibelde, 14.500 – 15.000 Hertz gücündeki frekanslar iyi bir işitme duyusuna sahip kişiler tarafından duyulabilir. Özellikle çocuklar tarafından. Arı kutusunun dışında ses dalgası sadece yakl. 30 desibel gücündedir. Frekansları duyabilen arıcılar, uygulama esnasında OHROPAX (kulak tıkacı) kullanırlar ve böylece ses kolaylıkla kesilmiş olur.

 

Eğer standdaki tüm kolonilere eş zamanlı olarak uygulama yapılmazsa, rotasını şaşırarak yabancı, varroa istilası altındaki kolonilerden gelen arılar sebebi ile uygulama yapılmış olan kolonide reenfeksiyon oluşabilir. Bu durum özellikle sonbaharda oldukça zayıflayan koloniler dağıldığında görülür. Bu sebeple bu dönemde standdaki tüm arı kolonilerinin eş zamanlı olarak uygulamaya tabi tutulmasını önermekteyiz. Tabii ki toplu besin taşıma dönemi başlayana kadar ve kış dinlenmesi döneminden itibaren bu sorun söz konusu değildir.

 

Esas itibarı ile bir cihazla yılda iki kere işlem gerçekleştirerek 6 koloni uygulamaya tabi tutulabilir. En uygunu cihazın kurşun jel akü ile çalıştırılmasıdır (pil asidinin akma riski ortadan kalkar). Bir akü şarjı 40 günlük tüm bir uygulama süresi için yeterlidir.

 

 

 

Kullanım kılavuzu

İşletime almadan önce titizlikle okuyun!

 

 

Varroa Killer Sound en az yılda 2x uygulanmalıdır. Bunun için en uygun zaman Şubat ayından Nisan ayının ortasına kadarki dönem ve Temmuz/Ağustos aylarıdır.

Önemli: Daima tüm koloniler standlar halinde eş zamanlı olarak işleme tabi tutulmalıdır (reenfeksiyondan dolayı)

Uygulama ihtiyaca bağlı olarak, besin taşıma döneminde ve kışın da gerçekleştirilebilir, fakat daima 40 günlük bir süre boyunca gerçekleştirilmelidir.

 

 

İşletime alma:

DİKKAT! Cihaz işletime alınmadan ÖNCE cihazla birlikte teslim edilen akü, 12V'luk uygun bir kurşun akü şarj cihazı ile şarj edilmelidir!

Pil kullanım SONRASINDA tekrar tamamen deşarj edilmelidir.

Akü 30 günden daha uzun bir süre depolanacaksa, bunun bir sonraki kullanım öncesinde tekrar şarj edilmesi gerekir!

Akü şarj edilirken elektronik ünitesinin bağlantısı kesilmiş olmalıdır!

Elektronik ünitesi iki adet manyetik bantla aküye sabitlenir.

Monte etmek için koruyucu iki adet folyo çıkarılmalı ve ünite akü üzerinde istenilen yere yapıştırılmalıdır.

Önemli: Mıknatıslı bandı takmadan önce pili ispirto ile temizleyin, yüzeyin yağlı olmaması gerekmektedir! Mıknatısların düşmemesi için bunları sıkıca bastırın!

Hoparlörün sabit kalacağından ancak mıknatıslı şerit yerine japon yapıştırıcısı kullanırsanız % 100 emin olabilirsiniz

 

 

Bunun iki yolu vardır:

 

 

Dadant veya arkadan ellenen kovan tipleri için ön taraftan sabitleme

 

Dadant

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Langstroth, Zander vs. kovan tipleri için yandan sabitleme

Langstroth

 

 

 

 

Kırmızı kabloyu (tam şarj edilmiş) akünün artı kutbuna ve siyah kabloyu da eksi kutbuna bağlayın. Yaklaşık 1 dakika sonra elektronik ünitesinin üst tarafındaki yeşil kontrol LED'i yanıp sönmeye başlar. Bu elektroniğin doğru çalıştığını gösterir.

Şimdi elektronik akü ile birlikte arı kovanına monte edilebilir.

 

 

Ses dalgası arıların bulunduğu yöne doğru olmalıdır!!!

Uygulama süresi 40 gündür, daha sonra iki güç kablosu aküden çekilerek uygulama sonlandırılmalıdır, aksi halde derin deşarj ve dolayısıyla akünün bozulması riski söz konusudur!

Hoparlör ile çerçevelerin arasında en az 2,5 – 3 cm mesafe olmalıdır. En ideali çerçevelerle arasında 5-8 cm mesafe olmasıdır.

Pili olmayan cihazlarda, cihaz uygun mesafede bulunan ve dayanıklı bir blok (tahta veya benzeri) üzerine sabitlenmelidir.

Dadant oder arkadan ellenen kovanlarda, normal kovanlarda (Zander, Langstroth, normal ölçü vs.) ses cihazı, hoparlör aşağı bakacak şekilde pilin bulunduğu tarafa sabitlenmelidir!

Cihaz ortalanarak, arıların petekte bulundukları yerin üzerine (boş bir kovanla), ses basıncının engellenmeden içeri girebilmesi için folyo veya benzeri bir şey olmaksızın yerleştirilir.

Cihazın besin taşıma döneminde kullanılması durumunda, hoparlörün önünün kapanmaması için çerçevelerin üzerine delik aralığı 3-4 mm olan metal bir ızgara yerleştirilebilir. Izgaranın önü (mumla) tıkanmamalıdır.

 

2'den fazla çıta olduğunda ses basıncı en alt çıtaya kadar ulaşamayacağı için etki derecesi azalır ve yakl. % 80-90 civarında bir etki derecesine ulaşılır, bu da varroa baskısını önemli ölçüde azaltır (ör. orman besini toplandığında).

Dadant çerçevelerinde ses verici pilin üst kısmına sabitlenir ve hoparlör aşağı gelecek şekilde çıtaların üzerine koyulur, böylece yüksek iç kapak ters olarak koyulabilir.

Arkadan ellenen kovanlarda pile sabitleme aynı şekilde gerçekleştirilir. Cihaz kovanın arkasına ses yönü çıtalara doğru olacak şekilde yerleştirilir.

Arılar tarafından kesinlikle tolere edilebilir ve rahatsız edici değildir.

 

 

 

Teknik veriler:

İşletim gerilimi: 12V/DC

Akım çekimi: Yakl. 3,5mA

Güç girişi: Yakl. 0,05W

Ses basıncı: Yakl. 90dB,+/- %20

Frekans: 14,5kHz, +/- 1kHz

Ortam sıcaklığı: +10°C ila +40°C

 

 

Güvenlik uyarıları:

Bu güvenlik uyarıları cihaz işletime alınmadan önce okunmalıdır!

• Temin edilen elektronik cihaz satın alındığı durumda DIN EN 60065 ve/veya DIN EN 60335 standartlarına uygundur. Bu cihaz çok yüksek sıcaklıklara (50°C'nin üzerinde), doğrudan güneş ışınlarına veya yüksek neme maruz bırakılmamalıdır.

• Üretici, ürünün gereğine uygun bir şekilde kullanılmaması sonucu oluşan kişisel veya maddi zararlar için sorumluluk kabul etmez.

• Kullanım talimatının dikkate alınmaması sonucunda oluşan hasarlar için garanti talep edilemez

• Ticari kurumlarda, meslek sendikalarının derneklerinin elektrikli tesisler ve işletim ekipmanlarına yönelik kaza önleme yönergeleri de dikkate alınmalıdır.

 

Uyarı bilgileri:

• Cihaz sadece gereğine uygun olarak varroa akarları ile mücadelede kullanılabilir.

• Dikkat! Cihazı sadece cihazla birlikte teslim edilen 12V kurşun akü ile kullanın!

• Bağlantı hattının kutuplarına dikkat edin (kırmızı = artı / siyah = eksi)

• Farklı bir işletim gerilimine bağlanmasına izin verilmez

• Akünün hasar görmesini önlemek için, bunun asla derin deşarj olmamasına mutlaka dikkat edilmelidir.

• Kuru kurşun aküyü şarj etmek için bunun için uygun bir şarj cihazı (12V, en az 10Ah) kullanılmalıdır.

• Güvenli şarj için aşırı ısınma, ters kutuplama ve kısa devre durumunda kapanmasını sağlayan sigorta tertibatı olan bir cihaz kullanılması önerilir.

• Hassas kişilerde bazı ses frekansları sağlık sorunlarına yol açabilir (ör. baş ağrısı).

Bu durumda lütfen birlikte verilen kulak tıkaçlarını kullanın.

• Bu kullanım kılavuzunu ürünle birlikte muhafaza edin.

 

• Uygulama süresi, cihazla birlikte teslim edilen akü ile 40 gündür. Derin deşarja karşı emniyet devresi yoktur!

• Her kullanım öncesinde elektroniğin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin (yeşil kontrol LED'i cihaz çalıştırıldıktan yakl. 1 dakika sonra yanıp sönmeye başlar).

• Ürünlerin sürekli iyileştirilmesi amacıyla önceden bildirmeksizin teknik değişiklik yapma hakkı saklıdır.

 

 

Elektrikli ve elektronik cihazlar evsel atıklarla atılamazlar!

Bu ürün kullanım ömrü bittikten sonra normal evsel atıklarla tasfiye edilemez, elektronik cihazlar geri dönüşüm toplama noktasına bırakılmalıdır. Buna ilişkin bir uyarıyı cihazın üzerinde veya kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

Malzemeler etiketleri uyarınca yeniden kullanılabilir. Eski cihazları kullanarak çevrenin korunmasına önemli bir katkı sağlarsınız. Lütfen belediyeden yetkili tasfiye merkezini öğrenin.

 

Üretici:

Bienen Varroa-Sound GmbHRainer Krüger – Uzman Arıcı – Untersteig 3 – 88167 Maierhöfen

 

 

 

Test sonuçları

 

Ben Sardinya'da ve Almanya'da yakl. 1.000 arı kolonisinden oluşan büyük bir arıcılık işletmesine sahibim ve aklımda vücudun yüksek frekanslı sese sahip doğal frekansı olduğu temel düşüncesi vardı. 2014 yılının Nisan ayında arıların ve akarların tepki verdiği frekansı araştırmaya başladık. Yani yapmam gereken şey, arıların ve akarların ses frekansını bulmaktı. Uygulama arılar için kesinlikle zararsız, ne arıların üremesi, ne kraliçe ne de arıların tutumları üzerinde zararlı bir etkisi yok.

 

Arıları farklı gözlem kutularına koyarak onlara farklı frekanslar verdik. Çalışanlarımız kutuların önünde oturarak tüm frekansları denediler. Bunu yaparken arıların ve varroa akarlarının tutumlarını gözlemlediler. Araştırmalarımız sırasında arıların 2.000 ila 8.000 Herz aralığında tepki verdiklerini tespit ettik. Arılar 9.000 Herz'in üzerine hiçbir tepki göstermiyor. Akarlar 12.000 ila 17.000 Herz aralığında tepki gösteriyor. En uygun frekans 14.000 ila 15.000 Herz aralığındadır. Ayrıca dalga şeklinin de belirleyici olduğunu tespit ettik. Kare dalga, sinüs dalgasına kıyasla çok daha güçlü bir etkiye sahiptir. Kuluçkalıkta en az 35 – 40 desibel yüksekliğinde ses basıncı gereklidir, o zaman juvenil akarlar (beyaz akarlar) 2 gün içinde ölmektedir (çoğalmaları durdurulur). Yaşlı akarlar (erginler) için 80 desibelin üzeri gereklidir. O zaman bunlar 2 - 8 gün içinde düşmektedir. Yani ergin akarlar kuluçkalıkta iken bile korunaklı bir ortamda bulunmaktadırlar, tüm bu hususlar uygulamada, özellikle uygulama süresi ve zamanı konusunda dikkate alınmalıdır.

 

Cihaz doğrudan peteklerin üzerine, arıların petekte bulundukları yerin üstüne koyulur. Bunun üzerine boş bir çıta ve daha sonra da kapak koyulur. Uygulama senede en az iki kere gerçekleştirilir. Reenfeksiyon sebebi ile standdaki tüm kolonilere eş zamanlı olarak uygulama yapılmalıdır. Bunun için en ideal zaman kolonilerin en fazla iki çıta üzerinde bulunduğu zamandır, böylece ses basıncı en alt çıtaya kadar erişebilir. Bir kere gerçekleştirilen uygulamada etki derecesi kışın % 95 ve üzerindedir, Şubat ve Nisan ayları arasında yaklaşık % 90, Temmuz ve Ekim ayları arasında yakl. % 90'dır. Bununla beraber yazın varroaların daha yoğun görüldüğü, ballıkların bulunduğu dönemde de cihaz kullanılabilir, zira ultrasonik ses bala zarar vermez. Fakat uygulama başarısı burada sadece % 70 oranındadır, zira cihazın alttaki kuluçkalıkla arasındaki mesafe ne kadar fazla ise desibel performansı o kadar düşüktür. Bu durumda ses cihazının (pili yeniden şarj ettikten sonra) hemen 2. kez kullanılması önerilir. O zaman toplamda +/- % 95 derecesinde etki elde ederiz. Ayrıca kolonilerin daima stantlar şeklinde uygulamaya tabi tutulması da önem taşımaktadır. Yani her koloninin kendi cihazı olması gerekmektedir. Birden çok stant olması durumunda bir cihaz iki stant için kullanılabilir.

 

Cihazın içine tekrar şarj edilebilir kuru bir pil entegre edilmiştir. Bir akü şarjı 30 günlük tüm bir uygulama süresi için yeterlidir.

 

Ekim 2016 tarihinde tüm deney dizileri ve numune testleri tamamlanmış, Varroa Killer Sound cihazımız seri üretime hazır hale gelmiş ve ben patent başvurumu gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Kasım / Aralık 2016 tarihinden itibaren Bad Hindelang bölgesinden büyük bir arıcılık işletmesi sahibi olan Bay H. J. Morhart ve Vorarlberg bölgesinden Sağlık Bakanı Bay Dörler tarafından birbirlerinden bağımsız olarak Varroa Killer Sound cihazı ile kışın (Aralık / Ocak) bir dizi test yapılmıştır. Sonuçlar tüm gruplarda aynı çıkmıştır. Arılar kışın ses cihazının altında kümeler halinde kalmış, kesinlikle rahat bir tavır sergilemiş ve besin tüketiminde bir artış göstermemiştir (arılar yerlerini de değiştirmemiştir).

 

Vorarlberg Sağlık Bakanı Bay Dörler'in elde ettiği sonuçlar:

 

Varroa akarının düşme oranı

Varroa Killer Sound uygulaması

Gün

 

Koloni 1

 

Koloni 2

 

Koloni 3

 

Koloni 4

 

Koloni 5

 

Koloni 6

 

Koloni 7

 

Koloni 8

 

Koloni 9

 

Koloni 10

-1

0

0

0

0

0

0

2

0

1

0

-2

0

1

1

0

0

0

0

1

0

1

-3

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1. toplam

1

0

0

1

1

1

1

0

0

0

0

0

2

1

1

1

1

0

0

0

0

2

1

2

0

0

0

1

0

0

2

0

3

0

1

0

0

0

0

1

1

3

0

4

0

0

0

0

0

0

0

1

0

1

5

0

0

0

0

0

0

1

3

0

0

6

0

0

0

0

0

0

0

2

2

0

7

0

1

0

0

0

0

0

3

1

0

8

0

1

1

0

0

1

1

0

0

0

9

0

0

0

0

0

0

1

1

2

0

10

0

0

5

0

6

1

2

2

3

2

11

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1

12

0

0

0

0

0

0

0

2

0

0

13

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1

14

0

0

2

0

0

1

1

0

0

0

15

0

0

2

0

2

0

1

0

1

0

16

0

2

0

0

0

0

0

0

0

0

17

0

0

0

0

0

0

1

0

0

0

18

0

0

0

0

2

0

3

0

0

0

19

0

0

0

0

0

1

0

1

0

0

20

0

0

0

0

0

0

2

1

0

0

21

0

0

2

0

0

0

1

0

1

0

22

0

0

2

0

0

0

0

0

0

0

23

0

0

1

0

1

0

0

0

0

0

24

0

1

0

0

0

0

0

0

0

0

25

0

0

1

0

0

0

1

0

0

0

2. toplam

1

9

17

0

0

12

5

16

17

15

5

26

0

0

0

0

0

0

0

0

0

27

0

0

0

0

1

0

0

1

0

0

28

0

1

0

0

0

0

0

0

0

0

29

0

0

0

0

0

0

0

1

0

0

30

0

0

0

0

0

0

1

5

0

0

Toplam 0 1 0 0 1 0 1 7 0 0

 

 

Bay Dörler'in ifadesine göre kendisi kolonilerinde kısa bir süre önce iyi bir şekilde kışlık akar tedavisi uygulamış ve buna rağmen düşen akar sayısını görünce çok şaşırmıştı. Kendisi arılarında hiç ya da çok az sayıda akar bulunduğunu düşünüyordu. Özellikle koloni 8 dikkat çekmektedir. Kendisi bu sonuçtan son derece memnun kalmıştır. Ayrıca Bay Dörler kolonilerde dikkat çekici hiçbir durum gözlemlememiştir.

 

 

 

Bad Hindelang bölgesinde büyük bir arıcılık işletmesi olan Bay H.J. Morhart'ın elde ettiği sonuçlar:

 

Gün

 

Koloni 1

 

Koloni 2

 

Koloni 3

 

Koloni 4

 

Koloni 5

 

Koloni 6

 

Koloni 7

 

Koloni 8

 

Koloni 9

 

 

Koloni 10

23.12.

1

2

3

4

8

9

11

12

17

18

24.12.

2

3

1

4

9

8

4

3

 

0

1

26.12.

4

3

2

5

6

5

5

5

 

2

2

27.12.

2

1

3

4

9

3

8

3

 

3

4

29.12.

0

1

1

4

5

1

2

2

 

2

2

30.12.

2

0

0

6

7

2

4

3

 

4

3

01.01.

1

1

2

5

13

3

11

4

 

2

1

04.01.

0

2

2

4

8

2

6

4

 

3

3

07.01.

1

0

1

4

7

1

5

3

 

2

3

10.01.

0

1

2

3

3

1

3

3

 

1

3

12.01.

0

0

1

4

1

0

1

3

 

2

1

15.01.

0

0

0

0

0

0

0

1

 

0

1

16.01.

0

0

0

0

0

0

0

0

 

0

0

20.01.

0

0

0

1

2

0

0

1

 

0

0

toplam

13

14

18

48

78

35

60

47

38

42

 

 

20.01.2017 tarihinde oksalik asit ile kalan akarlar temizlenmiştir. Akarlar toplam 4 günde düşmüştür.

 

Toplam 5 gün içinde uygulama öncesinde aynı kolonide doğal olarak düşen akar sayısı

 

 

Akarlar  Koloni
1 1
1 2
2 3
2 4
2 5
2 6
3 7
2 8
3 9
1 10


 

Akarlardan temizleme uygulamasının kışın oldukça etkili olduğu görülmektedir. Kolonilerin kuluçkası da olmadığı için akarlar kuluçkalığa da çekilememiştir. Arılar ses cihazının altında tamamen sakin bir şekilde durmuştur.

 

 

01.04.2017 tarihinde Sardinya'da 164 Varroa Killer Sound cihazı ile uygulama gerçekleştirdik ve cihazları kullanmadan önce kolonileri pudra şekeri yöntemiyle test ettik (bu yöntem çok hassas bir belirleyiciliğe sahip olmasa da etkinliği belgelemektedir). Kolonilerde her numunede Ø 5-7 adet akar bulunmaktaydı.

 

28/29 Nisan tarihinde cihaz alınırken koloniler tekrar test edilmiş ve 122 numunede 0 akar, 42 numune de 1-2 adet akar tespit edilmiştir.

 

01.04.2017 tarihindeki başlangıç değeri

 

Koloni başına Ø arı ağırlığı yakl. 2 kg: 50 g numune = 40 x Ø 6 akar = 240 akar

240 akar + % 20 hata payı = 288 akar – başlangıç (kuluçkalıkta akar yok)

 

 

29 Nisan 2017 tarihindeki değer – sadece üzerinde akar bulunan numuneler

 

Koloni başına Ø arı ağırlığı yakl. 2 kg: 50 g numune = 40 x Ø 1,5 akar = 60 akar

+ % 20 hata faktörü = 72 akar – bitiş

288 = % 100 Kalan akar = % 75 etki derecesi

 

2 kere uygulamada: 216 akar (1. sefer = % 75 etki derecesi) + 54 akar (2. sefer = % 75 etki derecesi)

 

 

Toplam: 270 akar Kalan yakl. 18 akar = 270: 2,88 = Yakl. % 94 etki derecesi. Tüm kolonilerden alınan toplam numuneler:

Koloni başına Ø arı ağırlığı yaklaşık 2 kg

50 g numune = 40 x Ø 0,3 akar = 12 akar

+ % 20 hata faktörü = 14,5 akar – bitiş

288 = % 100 kalan akar = bir kere gerçekleştirilen uygulamada % 95 etki derecesi

 

 

Ayrıca, kovanımızda bulunan arıların yakl. % 50'sinin uçuş arısı olduğu dikkate alınmalıdır. Ses dalgası sebebi ile beslenmesi kesilen ve bu sayede oldukça zayıflayan varroa arının besin toplama ve uçuşu sırasında arının üzerine tutunamamaktadır. Akarların, teknik olarak ölçülemeyen önemli bir kısmının bu esnada düştüğü düşünülmektedir. Ayrıca, uygulama yapılan zaman zarfında (uygulama yapılmasa) kolonideki akar sayısının her ay ikiye katlanacağı dikkate alınmalıdır.

 

Uygulamaya tabi tutulmayan ve aynı başlangıç değerine sahip 30 adet karşılaştırma kolonisinde 29 Nisan 2017 tarihinde tespit edilen akar sayısı numune başına 20 ila 25'dir.

 

Aşağıda etkinliğe ilişkin 2 test dizisi yer almaktadır:

 

Maierhöfen'de 23.05.2017 ila 01 Temmuz 2017 tarihleri arasında (40 gün) 10 adet Varroa Sound cihazı kullanılmıştır: Uygulama öncesinde ortalama günlük doğal düşme oranı, günde 3 - 4 akardır.

Koloniler ciddi şekilde ormandan besin toplamaktaydı ve 8 - 10 adet kuluçka peteği vardı. Arıların tutumu ve kuluçka üzerinde herhangi bir etki gözlemlenmemiştir. Ses cihazları arılar tarafından kısmen kapatılmıştı. Bunun etkinlik üzerine herhangi bir etkisi olmamıştır. Koloniler ses dalgasına tabi tutuldukları süre zarfında 3 -4 çerçeve üzerinde bulunmaktaydı ( 1 kuluçkalık ve 2-3 ballık). 21.06.2017 tarihinde piller değiştirilmiştir.

Ses dalgası uygulanan süre zarfında düşen akar sayısı:

 

Koloni No.

Ses dalgası uygulaması sırasında düşen akar sayısı

Ses dalgası uygulaması sonrasında oksalik asitle 5 günde düşen akar sayısı

Oksalik asitle düşmeyen tahmini kalan akar sayısı

Toplam akar

Etki derecesi

1

578

304

50

932

% 62

2

645

365

50

1060

% 61

3

572

270

50

892

% 64

4

516

264

50

830

% 62

5

659

320

50

1099

% 60

6

759

390

50

1029

% 73

7

524

255

50

1199

% 44

8

622

322

50

999

% 62

9

497

264

50

811

% 61

10

594

295

50

939

% 63

 

 

Aynı başlangıç değerlerine sahip, ses dalgasına tabi tutulmayan 10 karşılaştırma kolonisi Oksalik asit uygulaması sırasında düşen akar sayısı:

 

Rakamlar yüksek akar miktarı sebebi ile +/- 50 akar hassasiyeti ile sayılmıştır.

 

 

Akarlar  Koloni
1650 1
1550 2
1210 3
1580 4
1450 5
1250 6
1230 7
1350 8
1460 9
1280 10

 

Aynı başlangıç koşullarına sahip karşılaştırma kolonilerinde test süresi sonrasında kalan akarların temizlenmesi sırasında koloni başına 1.200 ve 1.500 akar tespit edilmiştir (artı kuluçkadaki akarlar)

 

 

 

Chiemgau bölgesinden bir arıcı aşağıda yer alan test dizisini yayınlamıştır:

 

Varroa Sound cihazını kullanmadan hemen önceki 5 günde 23 akar düşmüştür (Ø 4,6 akar/gün). 29 Nisan tarihinden itibaren ses dalgası uygulanmaya başlanmıştır. Koloni büyüklüğü: 1 kuluçkalık ve 2 ballık

Arılar üzerindeki etkiler

Test sürecinde arıların tutumunda herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir.

 

Akarlar üzerindeki etkiler

Akarlar üzerindeki etkiler sadece dip tahta incelemesi ile gözlemlenmiştir.

İlk 3 gün boyunca düşen akar sayısı az olmuş, ancak daha sonra günden güne yavaş yavaş çoğalmıştır. 4. günden itibaren, karıncalar ve diğer hayvanlar atıkları aldıkları için dip tahtasını üzerine yağ sürülmüştür (muhtemelen 4. günde 0 akar olmasının sebebi budur).

 

Grafik

 

Milbenabfall mit Varroa-Killer-Sound

Varroa Killer Sound ile akar düşmesi

Keine offene Brut, nur noch Verdeckelte

Açık kuluçka yok, sadece örtülmüş

Brutfreiheit

Kuluçka yok

Soundgerät aufgesetzt. 1 Brutraum, ASG, 2 halbe Honigräume

Ses cihazı yerleştirildi 1 kuluçkalık, ana arı ızgarası, 2 yarım ballık

Königin entnommen

Kraliçe çıkarıldı

3ter HR aufgesetzt (Halbzargen)

3. ballık yerleştirildi (yarım çerçeve)

Altköniginnen-Ableger

Eski kraliçe-Oğul

2 Tage ohne Sound (Akku nachladen)

2 gün ses uygulanmadı (akü şarj edildi)

 

 

Test sırasında

42 gün içinde hoparlör birçok kez pilden kaymış ve doğrudan üst taşıyıcıların üzerinde durmuştur. Bu durumun düşen akar sayısı üzerinde fark edilebilir bir etkisi olmamıştır.

11. günde yaşlı kraliçe alınmış ve yaşlı kraliçe ile bir oğul oluşturulmuştur. Bu oğulda da testin sonuna kadar günlük olarak sayım yapılmış ve aşağıdaki grafikte kırmızı ile gösterilmiştir. Oğul ses dalgasına tabi tutulmamıştır.

13. günde ilave bir yarım ballık yerleştirilmiştir. Bunun üzerine akar sayısı belirgin derecede azalmıştır! Görünüşe göre ek alan sesin etki derecesini önemli ölçüde azaltmaktadır.

20. günde yumurtadan genç bir kraliçe çıkmış ancak birleşme uçuşunda kaybolmuştur.

11. günde eski kraliçenin alınması ile 22. günden itibaren açık kuluçka kalmamış, akarların ses dalgasından saklanma imkanı olmamıştır. Bunun sonucunda düşen varroa sayısı yeniden belirgin derecede artmıştır.

30/31. günlerdeki azalmanın sebebi ses dalgası uygulamasına 2 gün ara verilmesidir. Bu 2 gün içinde akü yeniden şarj edilmiştir.

36. günden itibaren kuluçkasız kalan kolonide düşen akar sayısında belirgin bir azalma olmuş, 42. günde sadece 4 akara inmiştir. Böylece test tamamlanmıştır.

 

Ses uygulanan koloniden 42 günde toplam 616 akar düşmüştür.

 

 

 

Test bittikten sonra - Etki derecesi

 

Oksalik asit uygulamasından sonraki 5 gün boyunca toplam 371 akar düşmüştür.

Kuluçka yokken de koloniyi akarlardan tamamen temizlemek için oksalik asit uygulamasını bir kere yapmak yeterli değildir. Bu sebeple şu anda kolonide yakl. 50 adet akar olduğu tahmin edilmektedir.

 

 

Böylece Varroa Sound cihazının etki derecesi şöyledir:

Ses uygulaması süresince düşen akar sayısı 616

Test sonrasında oksalik asit ile düşen akar sayısı 371

Tahmini kalan akar sayısı 50

Toplam akar sayısı 1.037

 

Etki derecesi: 616 * 100 / 1.037 % 59 (2 kere uygulamada etki derecesi yakl. % 83'dür)

 

 

 

Akarlar uzun zaman zarfı içinde çoğalmaya devam ettikleri için basit bir toplama işlemi çok doğru bir sonuç vermemekle birlikte bir değerlendirme için yeterince doğru olacaktır.

 

 

 

Arıcının vardığı sonuç

 

Ses gerçekten de akarlar üzerinde öldürücü bir etkiye sahiptir.

Bu anlamda diğer arıcıların sesin bir etkisi olmadığı yönündeki test sonuçları kesinlikle kabul edilemez. Etki mevcuttur - Sadece (bu testteki!) etki derecesi çok düşüktür.

Sunucunun internet sayfasında da belirtildiği gibi kuluçka ile arada bulunan mesafe (ballıklar sebebi ile) etki derecesini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu sebeple taşıma döneminde yapılacak bir uygulama sadece koşullara bağlı olarak etkili olacaktır.

 

 

 

 

 

GENEL SONUÇ:

 

En uygun zamanın Şubat ayında Nisan ayı ortasına kadar ve Temmuz ayının ortasından Ekim ayına kadar olduğu açık bir şekilde görülmüştür. Nisan ayının ortasından Temmuz ayının ortasına kadar olan dönemde kovan hacmi ve koloni yoğunluğu sebebi ile etki belirgin ölçüde azalmakla birlikte yine de kolonilerden akar baskısını almak için yeterince güçlüdür. Etki derecesinin çok iyi olması sebebi ile uygulamanın kuluçkasız dönemde (kışın) Kasım / Aralık yapılması da önerilmektedir.

 

1 kere uygulamadan sonra memnun edici bir etki görülmektedir.

 

2 kere, peş peşe gerçekleştirilen uygulamadan sonra çok iyi bir etki görülmektedir.

 

Bu yöntem inkar edilemez, alternatif bir mücadele yöntemidir.

 

Bilginize: Cihazlar şu anda Veitshöchheim'de bulunan Bavyera Bağcılık ve Bahçe İşleri Eyalet Kurumu'nda (Bayerische Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau, Veitshöchheim) ve Berlin Teknik Üniversitesi'nde (arı araştırma merkezi) bağımsız ve tarafsız olarak test edilmektedir.

 

Sonuçlar tahminen Ağustos / Eylül 2017 tarihinde elde edilecek ve daha sonra yayınlanacaktır.

 

Bu test dizisinin analiz ve değerlendirmesi


 

 Sonuçlar neredeyse Veitshöchheim'de bulunan Bavyera Bağcılık ve Bahçe İşleri Eyalet Kurumu, Arıcılık Merkezinden sadece 1 cihazın kullanımı sonucunda elde edilen ara sonuçlarla örtüşmektedir. Veitshöchheim'dan 12 cihazın kullanımı sonucunda elde edilecek nihai sonuçlar Ağustos ayı ortasında elimize ulaşacak ve daha sonra yayınlanacaktır. Genel olarak etkinin iyi olduğu düşünülmektedir. Birbirini takip eden 2 uygulama gerçekleştirildiğinde ise %90 oranında başarı elde edebilmekteyiz, bu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir çünkü arılar için hiçbir olumsuzluğa yol açmaz, bu sayede çok iyi bir etki elde edilebilmektedir. Ayrıca, kovanımızda bulunan arıların yakl. % 50'sinin uçuş arısı olduğu dikkate alınmalıdır. Uygulamamız sayesinde beslenmesi kesilen ve bu sebeple oldukça zayıflayan varroa, arının besin toplama ve uçuşu sırasında arının üzerine tutunamaz, dolayısıyla uçuş arılarının üzerinde bulunan varroaların büyük bir kısmının dış alanda düştüğü hesaba katılmalıdır, bunu teknik olarak ölçmek mümkün olmadığı için bu, etki derecesinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Örneğin uygulama gerçekleştirilmeyen 30-31. günde varroa düşme oranının ciddi bir şekilde gerilediği grafikte oldukça açık bir şekilde görülmektedir. Bu Varroa Sound Killer cihazının etkinliğine çok iyi bir delildir. Ayrıca kraliçenin çıkarılması sayesinde (kuluçka tamamlanınca), etkinliği belirlemek için kolonideki toplam akar sayısı hesaplama yoluyla oldukça iyi bir şekilde tespit edilebilmektedir. Fakat uygulamalı arıcılıkta buna gerek yoktur. Ayrıca 3 veya 4 çıtalı kolonilerde ses basıncının alt çıtalara yeterince ulaşamadığını ve kuluçkadaki juvenil akarlar için gerekli olan en az 35 desibel şiddetindeki ses basıncının kuluçka kapalı olduğunda kuluçkaya erişemediğini de dikkate almalıyız. Yani 3-4 çıtalı kolonilerde akarlar az ya da çok çoğalmaya devam etmektedir. Yine de genel etki iyidir. Fakat bu aynı zamanda kolonilerin akarlardan temizlenmesi için ideal zamanın, kolonilerin 1-2 çıta üzerinde olduğu süre olduğu anlamına da gelmektedir. Ayrıca koloniler uygulamaya tabi tutulmasa idi, her bir uygulama periyodunda akar sayısının neredeyse iki katına çıkacağı da dikkate alınmalıdır. Şu anda 2 uygulama periyodu (her biri 30 gün) şeklinde çalıştırdığımız yaklaşık 500 adet cihazımız kullanımdadır.

1 Nisan'da pudra şekeri yöntemi ile (bu yöntem çok hassas bir belirleyiciliğe sahip olmasa da etkinliği belgelemektedir) 164 koloniyi Varroa Sound Killer cihazını kullanmadan önce test ettik ve her bir numunede 5-7 arasında akar tespit ettik. 28 / 29 Nisan tarihlerinde cihazları alırken 2 çıtalı kolonilerde, 122 numunede 0 akar, geri kalanında her bir numune de 1-2 akar tespit ettik. Bu + %90 etki derecesi anlamına gelmektedir. Çok az sayıda akarı olan veya hiç akarı bulunmayan dinç, sağlıklı kolonilere sahibiz. Normal şartlarda Nisan / Mayıs aylarında ciddi varroa istilası altında cılız arılarla karşılaşır ve koloni kaybı yaşardık. Arı kolonilerimizin Sardinya'da olduğu ve Aralık ayında 4-7 kuluçka peteğimiz ve Ocak ayında 3-4 kuluçka peteğimiz bulunduğu, yani buna bağlı olarak varroalarda oldukça yoğun bir çoğalma görüldüğü de dikkate alınmalıdır. Ancak artık böyle bir durum söz konusu değildir.

Şu arıcılar tarafından yaklaşık 10.000 adet cihaz kullanılmaktadır, bunlardan oldukça iyi sonuçlar ve geri bildirimler almaktayız.

Bu cihaz varroa mücadelesinde bir devrim niteliğindedir ve öyle kalacaktır ve günümüzde de varroalara karşı alternatif bir mücadele yöntemidir.

Uygulamalarla yapılan ses ölçümleri oldukça belirsizdir. Yaklaşık 2 cm'lik mesafedeki desibel gücü tüm cihazlarda +/- 100 desibel olmakla birlikte, en az 95 desibeldir.

Uygulama için en uygun zaman daha öncede belirtildiği gibi Şubat / Mart aylarından Nisan ayına kadar ve Temmuz / Ağustos aylarından Eylül / Ekim aylarına kadar olan süredir. Kışın da oldukça iyi bir başarı elde edilmektedir. Bu dönemde de etki derecesi her bir uygulama periyodunda yaklaşık %90'dır. Yerleştirilen her bir çıta ile etki derecesinin düştüğü doğrudur. Bu sebeple ideal olanı 1-2 çıta olmakla birlikte birden fazla çıta olduğunda da birçok akar öldürülmektedir.


 

Saygılarımla

Uzman Arıcı Rainer Krüger

Bienen-Varroa-Sound GmbH

Untersteig 3

D-88167 Maierhöfen

Tel.: +49 (0)8383 9292968

info@varroa-sound.de

www.varroa-sound.de

 

 

Hamit Tasci

Ludwig-Roebel-Str. 7

68309 Mannheim

Tel. +49 17656651919

u69@web.de