Použití

Použití

Přístroj se umístí přímo na plástve nad místo největší koncentrace včel (jak je zobrazeno na níže uvedených obrázcích). Abyste zabránili zastavění během snůšky, můžete na rámky položit kovovou mřížku (3–4 mm) (žádnou fólii!). Nad to přijde prázdný nástavek a poté víko. V praxi se ošetření provádí alespoň dvakrát ročně, z důvodu možné reinfekce. Ideálním okamžikem je doba, kdy včelstvo obsadí nejvýše dva nástavky, aby akustický tlak dosáhl až do nejnižšího nástavku. „Varroa-Killer-Sound“ je však možné použít rovněž při zesíleném výskytu roztočů Varroa v létě, kdy jsou navíc ještě přidány medníkové nástavce, neboť ultrazvuk medu neškodí. Úspěch ošetření se ale v tomto případě pohybuje kolem 90 %, neboť čím je větší vzdálenost přístroje od plodiště, tím slabší je decibelový výkon.

      

Frekvence od 14 500 do 15 000 Hz při 90 decibelech jsou pro člověka s dobrým sluchem slyšitelné. Slyší je zejména děti. Vně úlu se akustický tlak stále ještě pohybuje kolem 30 decibelů. Včelaři, kteří tyto frekvence slyší, při provozu přístroje jednoduše použijí OHROPAX (špunty do uší) a je ticho.

Zalétáváním včel z cizích včelstev nakažených roztočem Varroa do včelínu může dojít k reinfekci již ošetřeného včelstva, pokud nedošlo k odstranění roztočů ve všech stanovištích současně. To se stává zejména na podzim, kdy se zhroutí silně oslabená včelstva. V tomto období proto doporučujeme provést ošetření všech včelstev ve včelínu současně. Až do zahájení hlavní snůšky a od zimního klidu se tento problém samozřejmě nevyskytuje.

Pomocí jednoho přístroje můžete v podstatě při dvojí aplikaci ošetřit 6 včelstev za rok. Přístroje jsou optimálně napájeny z olověného gelového akumulátoru (neexistuje riziko vytečení kyseliny z baterie). Jedno nabití akumulátoru vystačí na celou dobu trvání ošetření 40 dní.

Zde ještě video k uvedení do provozu…

App